Anasayfa / Etiket Arşivi: tarım ve hayvancılık

Etiket Arşivi: tarım ve hayvancılık

384 milyon ekmek israfı önlendi

384 milyon ekmek israfı önlendi

GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ‘Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’ çerçevesinde israfın azaldığını söyledi. Eker, 250 gramlık standart ekmek üzerinden, Türkiye’de 2012′de günde yaklaşık 6 milyon ve yılda 2 milyar 170 milyon ekmeğin israf edildiğini kaydetti. Kampanya ile sağlanan faydanın ölçülmesi amacıyla 2013 sonunda yeni araştırma yapıldığını belirten Eker, ekmek israfının bir önceki yıla göre yüzde 18 azaldığını bildirdi. ... Devamını Oku »

Ankara’nın Tiftik Üretimi Artıyor

Ankara’nın Tiftik Üretimi Artıyor

Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, TÜİK verilerine göre Ankara’nın simgesi durumunda olan tiftik üretiminin geçen yıla oranla yüzde 29, son beş yıla göre de yüzde 70 oranında artış gösterdiğin söyledi. Her fırsatta Ankara hayvancılığının geliştiğini söylediklerini belirten Ankara İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Muhsin Temel, TÜİK verilerinin de bunu kanıtladığını söyledi. Temel, 2013 yılı verilerine ... Devamını Oku »

Fındık Üreticisine ‘Tarım Sigortası’ Uyarısı

Fındık Üreticisine 'Tarım Sigortası' Uyarısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, fındık üreticilerini sigorta yapmaları konusunda uyardı. Konuyla ilgili açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, “İçinde bulunduğumuz 2014 yılının Ocak, Şubat aylarında hava sıcaklıklarının önceki yıllara göre mevsim normallerinin üzerinde seyretmiştir. Fındık tomurcuklarının patladığı ve yaprak oluşmaya başladığı görülmüş olup Mart ve Nisan aylarında yaşanacak soğuk hava dalgaları fındık ... Devamını Oku »

“Çiftçi aldığı krediyi tıkır tıkır ödüyor”

“Çiftçi aldığı krediyi tıkır tıkır ödüyor”

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker, çiftçilere verilen kredilerle ilgili olarak çiftçilerin, aldıkları kredileri tıkır tıkır öder hale geldiklerini söyledi. ANKARA – Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çiftçilere verilen kredilerde yüksek oranda geri dönüş olduğunu belirterek, “Köylümüz, çiftçimiz, üreticimiz, kazancını topraktan, tarım ve hayvancılıktan elde edenler, üretimlerini artırmak için aldıkları krediyi bugün tıkır tıkır öder hale geldi” ifadesini ... Devamını Oku »

Çukur Köyüne Antep Fıstığı Kabuk Soyma Makinesi Alınacak

Çukur Köyüne Antep Fıstığı Kabuk Soyma Makinesi Alınacak

Karaman İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili Mehmet Öztiryaki ile Ziraat Odası Başkanı Recep Muğlu, Çukur köyüne anılması planlanan Antep fıstığı soyma makimesini yerinde incelemek üzere Mersin’in Silifke ilçesine gitti. Müdür Vekili Öztiryaki, “Karaman’da özellikle sınırlı tarım arazisine sahip olan ve bu arazileri de parçalanmış ve oldukça engebeli olan dağ köylerinde İl Müdürlüğümüzce çiftçilerimizin gelir seviyelerinin artırılması için ... Devamını Oku »

Fındıkta Budama Uyarısı

Fındıkta Budama Uyarısı

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, fındıkta sonbahar-kış budamasının bitkinin dinlenmeye girdiği, büyük oranda yapraklar döküldüğü dönemde yapılması ve kış soğukları başlamadan önce tamamlanması gerektiği uyarısında bulundu. Fındıkta budamada dikkat edilecek hususlar hakkında açıklama yapan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Güven, “Fındık yetiştiriciliğinde budama diğer meyve türlerinde olduğu gibi dikimle başlayan ve ağacın ekonomik ömrünün sonuna kadar devam ... Devamını Oku »

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Diyarbakır’da

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eker Diyarbakır'da

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, “İsminde özellikle barış ve demokrasi olan partiye ve onun sözcülerine, bomba ve taş atanları lanetlemelerini, kınamalarını ve onların arkasında durmamalarını tavsiye ediyoruz, davet ediyoruz” dedi. Beraberinde AK Parti Diyarbakır Milletvekili ve Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Galip Ensarioğlu ile Diyarbakır’a gelen Bakan Eker havaalanında çok sayıda vatandaş ve partili tarafından sevgi gösterisiyle karşılandı. Burada ... Devamını Oku »

Adıyaman, Biberin Merkezi Olma Yolunda

adıyaman-biber-hasadı

Adıyaman’da üretilerek işletmelerde natürel pul biber haline getirilen biberler, biberiyle meşhur Kahramanmaraş ve Şanlıurfa’ya rakip oluyor. Adıyaman’da bin 250 dönümlük alanda özel biber yetiştiren ve bu biberleri hijyenik şartlarda alfatoksin oranı sıfır hale getirilerek işletmede paketlemesi yapılarak satışa sunuluyor. İşadamı Bekir Ağaoğlu tarafından üretilen biberler, sezon boyunca yaklaşık 400 kişiye istihdam sağlıyor. Geçen yıl 700 dönüm bu yıl bin 250 ... Devamını Oku »

Patates Üreticisi Bu Sene Güldü

Patates Üreticisi Bu Sene Güldü

Son 2 yıldır Niğde’nin en büyük sıkıntısı olan patates bu yıl, alternatif ürün projesi sayesinde aynı sıkıntıları yaşatmadı. Niğde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen 2013 yılında uygulanan Valilik İl Özel İdare Kaynaklı Alternatif Ürün Projesi, patates üretim alanları ile gerçekleşen fiyatlar konusunda açıklamalarda bulundu. Türkmen, geçtiğimiz yıla göre ilimiz genelinde patates ekiliş alanlarında yaklaşık yüzde 40 oranında ... Devamını Oku »

Kurbanlıkta Pasaport Şart

Hukumet-Hayvancilik-Kredisi-Vermekle-Hem-Iyi-Etti-Hem-Kotu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbanlıklarda mutlaka ‘pasaport’ olması gerektiğini, bunun için denetimlerin artırıldığını söyledi. Eker, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı yaklaşırken büyükşehirlere sevkiyatın başladığını, geçen yıl Kurban Bayramı’nda 772 bin büyükbaş, 2 milyon civarında küçükbaş hayvan kesildiğini, bu yıl kurbanlık büyükbaş sayısının 1,5 milyon, küçükbaş sayısının ise 3,5 milyon olduğunu söyledi. Kurbanlıkların mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmesi gerektiğini belirten ... Devamını Oku »